MŁODZI HISTORYCY ZE STRUPINA

Zdjęcia

W 2020 r. obchodziliÅ›my 100. rocznicÄ™ Bitwy Warszawskiej. W ramach obchodów jubileuszu Wojewódzki UrzÄ…d Lubelski zorganizowaÅ‚ interdyscyplinarny konkurs historyczny pt. „Lubelszczyzna dla NiepodlegÅ‚ej w 1920 roku” dla dzieci i mÅ‚odzieży szkolnej z województwa lubelskiego. Wydarzenie zostaÅ‚o dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „NiepodlegÅ‚a” na lata 2017-2022. W konkursie wzięło udziaÅ‚ ponad 225 uczestników ze szkóÅ‚ podstawowych i Å›rednich, którzy wykonali: prace plastyczne, filmowe, literackie, ukazujÄ…ce najważniejsze aspekty wojny polsko-bolszewickiej na Lubelszczyźnie. Do I etapu konkursu zgÅ‚oszono 77 prac (w tym 60 prac ze szkóÅ‚ podstawowych i 17 prac ze szkóÅ‚ Å›rednich). 

Do konkursu przystÄ…piÅ‚y równieÅ» trzy zespoÅ‚y uczniów z naszej szkoÅ‚y: 

  • Weronika Bortnik i Anna Izdebska (klasa VIIb, op. p. Ewa Grusza), 
  • Oskar Iwaniec i Aleksandra Piotrowska (kl. VIIb, op. p. Ewa Grusza),
  • Luiza Baniewicz, MichaÅ‚ Kruk, PaweÅ‚ Niemiec i Gabriel Wawryniuk (kl. VIII, op. p. Jowita Mróz).

Zgodnie z Regulaminem Konkursu pt. „Lubelszczyzna dla NiepodlegÅ‚ej w 1920 roku” prace konkursowe, które wpÅ‚ynęły do Lubelskiego UrzÄ™du Wojewódzkiego w ramach pierwszego etapu konkursu zostaÅ‚y ocenione przez komisjÄ™ konkursowÄ… zÅ‚ożonÄ… z: przedstawicieli Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora OÅ›wiaty, Muzeum Narodowego w Lublinie i Regionalnego OÅ›rodka Debaty MiÄ™dzynarodowej w Lublinie oraz Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”.

Do II etapu przeszÅ‚o 10 zespoÅ‚ów ze szkóÅ‚ podstawowych i 10 zespoÅ‚ów ze szkóÅ‚ ponadpodstawowych. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowaÅ‚ siÄ™ zespóÅ‚ z klasy VIII: Luiza Baniewicz, MichaÅ‚ Kruk, PaweÅ‚ Niemiec i Gabriel Wawryniuk, zajmujÄ…c szóste miejsce dziÄ™ki otrzymaniu 22,14/25 możliwych do uzyskania punktów z przesÅ‚anej na konkurs prezentacji multimedialnej pt. „CheÅ‚m 1920”. PozostaÅ‚e zespoÅ‚y z naszej szkoÅ‚y zajęły odpowiednio: 25 i 30 miejsce.

Prezentacja "Chełm w latach 1919-1920"

Laureaci zostali zaproszeni do rywalizacji w drugim etapie konkursu, który odbyÅ‚ siÄ™ w formie quizu elektronicznego. W tym etapie konkursu wzięło udziaÅ‚ 69 uczestników (35 uczniów szkóÅ‚ podstawowych i 34 uczniów szkóÅ‚ ?rednich). Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o historii, gÅ‚ównych postaciach i przebiegu wojny polsko-bolszewickiej na Lubelszczyźnie. Pytania zwiÄ…zane byÅ‚y z zagadnieniami omawianymi w ramach podstawy programowej na danym szczeblu edukacji oraz nawiÄ…zywaÅ‚y do treÅ›ci Wystawy „Lubelszczyzna 1920. W ogniu walk”, prezentowanej od 24 wrzeÅ›nia do koÅ„ca października 2020 r. w gmachu Lubelskiego UrzÄ™du Wojewódzkiego oraz tematyki cyklu Lekcji Muzealnych „Poczuj dumÄ™ i smak ZwyciÄ™stwa 1920” prezentowanych w formie filmów edukacyjnych dostÄ™pnych na profilu Lubelskiego UrzÄ™du Wojewódzkiego w portalu YouTube. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania w quizie uczniowie mieli 25 minut. O zajÄ™tym miejscu decydowaÅ‚a przede wszystkim liczba poprawnie udzielonych odpowiedzi. Drugim kryterium byÅ‚a dÅ‚ugość czasu wykorzystanego przez uczniów do ukoÅ„czenia quizu. ZespóÅ‚ w skÅ‚adzie: Luiza Baniewicz, MichaÅ‚ Kruk, PaweÅ‚ Niemiec i Gabriel Wawryniuk zajÄ…Å‚ VI miejsce w klasyfikacji ogólnej konkursu.

Laureaci konkursu otrzymali pamiÄ…tkowe dyplomy i albumy o tematyce historycznej.