WIWAT MAJ!

Dzieci z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Magdaleny Mazurek i Barbary Werner oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Emilii Wesołowskiej, Justyny Kondej, Marty Zapory i Marioli Trynieckiej, uczciły wierszem i piosenką 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja w wierszu i piosence

Przed nami weekend świąt majowych. Rozpoczniemy go 1 maja, który jest tzw. świętem bezimiennym, ale funkcjonuje jako Święto Pracy. Przez prawie pół wieku okresu PRL kojarzył się z obowiązkowymi pochodami ludzi pracy. Dziś nadal jest dniem wolnym, ale ma już inny charakter.

Drugi maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – jednego z polskich symboli narodowych. W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, robi to też obecny prezydent Andrzej Duda. Wywieśmy tego dnia flagę Rzeczpospolitej Polskiej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych  i klas I-III szkoły podstawowej udekorowały flagami swoje klasy.

Obejrzyj film edukacyjny o Dniu Flagi Rzeczpospolitej

Trzeci maja to święto narodowe ustanowione w 1919 r., a następnie w 1990 r. Obchodzimy w ten dzień rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchody trzeciomajowe będą wyjątkowo uroczyste z powodu 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej oraz ustanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. W uzasadnieniu czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.”

Obejrzyj film edukacyjny pt. „Echa Konstytucji 3 Maja w sztuce”