DZIEŃ SŁOWIAŃSKI

Wystep klas: I, IIa i IIb

Zdjęcia

W naszej szkole, w dzień przesilenia letniego, oficjalnie przywitaliśmy lato. Słowiańska Noc Kupały, ale i jej bardziej chrześcijańska wersja – Noc Świętojańska, zwana także Sobótką, posłużyły nam za tło do zapoznania uczniów z kulturą Słowian zachodnich, do których należą Polacy.

W tygodniu poprzedzającym Dzień Słowiański w naszej szkole, uczniowie klas I-II wzięli udział w zajęciach, na których nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz czytała im cztery legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Popielu, którego myszy zjadły”, „Kwiat paproci” oraz „O Piaście Kołodzieju”. Uczestnicy lekcji poznali i nauczyli się stosować trzy sposoby kodowania tekstu: GA-DE-RY-PO-LU-KI, alfabet Morse’a i kody QR. Te działania miały na celu przygotowanie uczniów do escape room’u „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, który miał być egzaminem na czytelnika. Wszyscy uczestnicy escape room’u zdali test śpiewająco i otrzymali Certyfikat Czytelnika, a w bibliotece czekał na nich skarb w postaci słodkości w skrzyni użyczonej od p. Barbary Werner.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonywały prace plastyczne na Konkurs Plastyczny „Kwiat paproci”. Najlepsze prace wykonały: Zuzanna Łubkowska z oddziału przedszkolnego 0a (opiekun p. Magdalena Mazurek) i Hanna Szewczuk z oddziału przedszkolnego 0b (opiekun p. Barbara Werner).

Ich starsi koledzy z klas IV-VIII mogli wybrać jeden z przepisów kulinarnych kuchni słowiańskiej i zdać relację z jego wykonania. Najlepiej zaprezentował wybraną potrawę Franciszek Mazurek z klasy IV.

Uczniowie zapisywali się też do klasowego turnieju „Słowiańskie Orły”, który sprawdzał wiedzę o kulturze Słowian w escape room’ie w aplikacji Genial.ly oraz w zawodach sportowych - rzucie do celu i biegu sztafetowym. Suma punktów w poszczególnych kategoriach wiekowych przesądzała o zwycięstwie klasy. Najlepsi byli:

  • w kategorii wiekowej klasy III-V – klasa IV (Kacper Czepiel, Daria Zalichta-Kogut, Franciszek Mazurek),
  • w kategorii wiekowej klasy VII-VIII – VIIa i VIIb (stworzyły jeden zespół, Aleksandra Piotrowska, Carmen Matuszyńska, Anna Izdebska – VIIb – escape room, Nikola Momot, Julia Samborska, Carmen Matuszyńska - sport).

Dużą popularnością cieszył się Konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański połączony z pokazem mody słowiańskiej. Najpiękniejsze wianki wykonały:

  • w kategorii oddziały przedszkolne: I miejsce - Wiktoria Oleszczuk z oddziału przedszkolnego 0a i Aleksandra Białowąs z oddziału przedszkolnego 0b, wyróżnienie - Paulina Nowik z oddziału przedszkolnego 0b,
  • w kategorii wiekowej klasy I-VIII: I miejsce – Maja Palczyńska z klasy IIa, II miejsce – Aleksandra Kaczor z klasy I i Nicole Nafalska z klasy IIa, III miejsce - Blanka Golec z klasy IIb i Zuzanna Marszaluk z klasy IV.

Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

Na zakończenie Dnia Słowiańskiego w naszej szkole uczestnicy escape room’u „W poszukiwaniu kwiatu paproci” zaśpiewali piosenkę pt. „Mam przyjaciela”.

Klasa IV mogła jeszcze obejrzeć pierwszy odcinek serialu „Kajko i Kokosz”, którego część pt. „Szkoła latania” jest lekturą szkolną. Zajęcia przeprowadzone po projekcji pokazały, że komiks autorstwa Janusza Christy jest jedną z najciekawszych książek znajdujących się w kanonie lektur.

Dzień Słowiański przygotowały i poprowadziły panie: Jowita Mróz i Stanisława Nafalska, a zawody sportowe - p. Marcin Sadowski. Piękną dekorację wykonała p. Stanisława Nafalska.