WYCIECZKA DO LUBLINA

Zdjęcia

Dwudziestego pierwszego sierpnia 2021 r. grupa uczniów naszej szkoły i ich rodziców wzięła udział w bezpłatnej wycieczce do Lublina. Pierwszym etapem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem plenerowej ekspozycji Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć: dawne wiejskie chaty, obejścia, dawny dworek, kościół, cerkiew, a także zajrzeć do dawnego małego miasteczka na Lubelszczyźnie. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Stare Miasto w Lublinie, gdzie w restauracji „Sielsko Anielsko” zjedli wiejskie pierogi z białym serem, kaszą i miętą. Tym smakiem byli zachwyceni zwłaszcza rodzice uczniów. Ostatnią częścią wyjazdu był udział w Jarmarku Jagiellońskim, który odbywał się w uliczkach Starego Miasta. Na imprezę zjeżdżają się rzemieślnicy z całej Polski chcąc zaprezentować swoje wyroby, ale również pokazać proces ich wytwarzania. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć: wyroby tkackie, hafciarskie, plastyki obrzędowej (piękne pająki), wyroby drewniane, metalurgiczne, ceramikę, ludowe instrumenty muzyczne, wytwarzanie świec woskowych i wiele innych. Mogli również spróbować specjałów, takich jak: różnego rodzaju miody, pieczywo, sery, pieróg biłgorajski, a także napić się oranżady z Kąkolewnicy. W trakcie imprezy można było posłuchać przyśpiewek i pieśni ludowych w wykonaniu orkiestry jarmarku oraz zespołów ludowych. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Wycieczka była wyjazdem edukacyjnym, którego zadaniem była popularyzacja tradycji Lubelszczyzny wśród uczniów szkoły i ich rodziców, a także integracja społeczności lokalnej.

Zadanie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. Operatorem regionalnym województwa lubelskiego jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zadanie realizowane w ramach Projektu "Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny Hołyszowej".