DZIEŃ PATRONA

Zdjęcia

W dniu 14 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona - Władysława Broniewskiego. Słynny poeta, były legionista, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej i II wojny światowej został patronem Szkoły Podstawowej w Strupinie Dużym w 1961 roku. Po śmierci poety w 1962 r. nauczyciele szkoły prowadzili ożywioną korespondencję z żoną Władysława Broniewskiego, Wandą Broniewską, co pozostawiło ślad w postaci albumu przesłanych zdjęć i listów. Istniejącą w szkole drużynę harcerską nazwano imieniem Władysława Broniewskiego, a w 1966 r. społeczność Strupina Dużego ufundowała tablicę pamięci poety, która została odnowiona w 2011 r. i wisi w holu głównym szkoły.

Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztów: flagowego Rzeczpospolitej Polskiej i sztandarowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminy Chełm, następnie odśpiewania hymnu państwowego. Po przemowie dyrektora szkoły pani Ewy Gruszy, głos zabrały uczennice klasy VII – Zuzanna Mazurek i Natalia Izdebska, które przybliżyły zebranym sylwetkę patrona szkoły, a Marta Nafalska i Andrzej Leśnicki, deklamując „Bagnet na broń” i „Żołnierza polskiego”, zaprezentowali najbardziej znane utwory autorstwa Władysława Broniewskiego.

Ta lekcja o Władysławie Broniewskim była wstępem do drugiej części uroczystości – turnieju wiedzy o Władysławie Broniewskim, w którym wzięli udział uczniowie klas IV. Uczestnicy: Marcel Dybkowski, Szymon Gierczak, Gabriel Grzywny, Anna Izdebska, Agata Mazur, Joanna Mazur, Bartłomiej Miszczuk, Renata Nadolska, Martyna Pajer i Roksana Sadowska wykazywali się wiedzą o życiu i twórczości patrona szkoły.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce - Bartłomiej Miszczuk,
  • II miejsce – Martyna Pajer,
  • III miejsce – Roksana Sadowska.

Wręczono również nagrody dla laureatów konkursów plastycznych w klasach 0-III sp. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Magdaleny Mazurek, Barbary Werner, Anny Kryńskiej, Marty Zapory i Marioli Trynieckiej, wykonywali ilustracje do utworów Władysława Broniewskiego: „Pierwszy motylek (0a), „Pierwiosnek” (0b), „Tłusty czwartek” (I sp.), „Literki” (II sp.), „Zegary” (III sp.). Najlepsze prace wykonali:

Laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli: Alinę Czarną, Edytę Koszałkę i Jowitę Mróz.