„ZIELONA SZKOŁA” 2018 W POLESKIM PARKU NARODOWYM

Zdjęcia

28 maja 2018 roku, uczniowie dwóch klas: V i VI wraz z opiekunami p. Jolantą Paszkiewicz, Emilią Wesołowską i Marzeną Wróbel, udali się do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Wyjazd zorganizowany został jako realizacja zadania z EKOprojektu w ramach odchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych oraz Dnia Żółwi, które przypadają na koniec maja. Były to całodzienne zajęcia z edukacji ekologicznej, prowadzone przez pracowników parku.

Na początku dzieci w siedzibie PPN w Urszulinie obejrzały film edukacyjny o walorach przyrodniczych tego parku i powodach jego utworzenia. Następnie w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego obejrzały młode żółwiki, które rosną tam pod szczególnym  nadzorem pracowników. Stworzono im tam właściwe warunki do inkubowania żółwi. Kolejnym i zasadniczym punktem wyprawy było wyjście na  ścieżkę dydaktyczną „Czahary”. Nazwa ścieżki – „Czahary” – oznacza porośnięte krzewami mokradła i prowadzi przez obszar Bagna Bubnów. Są to otwarte tereny torfowiska niskiego i okalające zróżnicowane lasy. Bagno Bubnów jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi – symbolu parku. Na terenie Bagna Bubnów występuje jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek ptaka – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacowana jest na ok. 400 śpiewających samców - to druga co do liczebności populacja w kraju. Ścieżka prowadziła przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe. Znaczna jej część przebiegała po specjalnie przygotowanych kładkach, które pozwalały przejść przez bagna suchą stopą. Korzystaliśmy z licznych wież widokowych, zadaszeń, platform i miejsc postojowych. Trasa ścieżki liczyła 6,5 km i miała 5 przystanków. Na koniec, nieco zmęczeni, jako gwóźdź programu, uczniowie samodzielnie piekli kiełbaski i inne smakołyki, na przygotowanym ognisku.

Dodatkowo uczniowie, którzy szczególnie wykazali się ciekawością przyrodniczą i znajomością poznanych podczas wędrówki zagadnień, otrzymali nagrody. Na wyróżnienie zasłużyli: Mariusz Ciećka, Jakub Kaczor, Roksana Iwaniec, Natalia Kłysz, Klaudia Nowak i Amelia Kłysz z klasy VI oraz Luiza Baniewicz, Julia Socha, Michał Kruk i Kacper Kotek z klasy V. Najważniejsze, że pogoda dopisała!