UFF, JAK GORĄCO… – 60 POKAZY Z FIZYKI NA UMCS

Zdjęcia

            Dnia 16.09.2019 roku uczniowie klas 6b, 7 i 8 wraz z nauczycielką fizyki panią Elżbietą Pietruchą oraz opiekunami panią Jolantą Paszkiewicz i Marcinem Sadowskim uczestniczyli w pokazach z fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. W programie 60-tych pokazów były: ruch obrotowy, ciepło, prąd elektryczny i rezonanse. Młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Wahadło Foucaulta, siła Coriolisa, prawo Ohma, silnik Stirlinga, efekt naskórkowości, rura Rubensa, konwekcja, kula plazmowa i siła dośrodkowa – to tylko niektóre fantastyczne eksperymenty, które oglądaliśmy. I zawsze doświadczenia te miały praktyczne odniesienia do naszego codziennego życia. Fizyka jest wśród nas!  Za rok na pewno chętnie wrócimy do Instytutu Fizyki UMCS, aby poznawać fascynujący świat nauki.