SZKOŁA PAMIĘTA

Zdjęcia

            Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.  80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

                                     Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”

  • uporządkowaliśmy i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;    
  • odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i zgłębiliśmy ich historię;
  • zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • posprzątaliśmy bezimienne i opuszczone groby,
  • zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy, by udekorować te groby,
  • uczniowie klasy VIII mieli lekcję o lokalnych i ogólnokrajowych bohaterach II wojny światowej: ppor. Wiktorze Karamaciu - Cichociemnym oraz kpt. lotnictwa Antonim Ostowiczu,
  • zorganizowaliśmy XVI Gminny Konkurs im. Pauliny Hołyszowej.

           Od 40 lat  uczniowie naszej szkoły, a w tym roku klasy: VI a i VI b  pod opieką nauczycieli: Emilii Wesołowskiej, Beaty Białowąs i Urszuli Rudnik – opiekuna wolontariatu, udali się na cmentarz wojskowy i wojenny znajdujący się w Borku, aby posprzątać groby, które się tam znajdują.

          Akcja sprzątania stała się już naszą szkolna tradycją. Uczniowie klas starszych uczą się przy tym, jak należy dbać o stare zapomniane groby oraz wspólnie ze sobą pracować, zbierając stare znicze i zagrabiając liście.  Porzadkowanie miejsc pamięci zakończyło się zapaleniem zniczy na grobach i wspólną modlitwą za wszystkich zmarłych. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą coroczną akcję.