XVI GMINNY KONKURS IM. PAULINY HOŁYSZOWEJ

Zdjęcia

Dwudziestego szóstego października 2019 r. odbyła się, organizowana co roku w naszej szkole XVI Edycja Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej. Konkurs został objęty patronatem Wójta Gminy Chełm. Celem imprezy jest rozbudzanie zainteresowań poezją regionalną, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji a także kształtowanie wrażliwości uczniów na piękno przyrody „małej ojczyzny” poprzez wyrażenie artystyczne (obraz malarski) i promowanie wiedzy o regionie.

            Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Chełm pan Wiesław Kociuba oraz radny Gminy Chełm i sołtys Strupina Dużego pan Andrzej Jagnicki.

Gminny Konkurs im. Pauliny Hołyszowej pt.:” Gdzie pył chlebowy słońca sięga: motyw „małej ojczyzny” w poezji ludowej” składał się w tym roku z: konkursu recytatorskiego, konkursu plastycznego oraz konkursu wiedzy: o przyrodzie Gminy Chełm.

            W komisji Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej zasiadły: pani Anna Kula- Lubaszewska z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, pani Anna Pietuch z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. M.P. Orsetti w Chełmie, pani Magdalena Laskowska nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu oraz pani Maria Jagnicka przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.

W komisji Gminnego Konkursu Plastycznego zasiadły: pani Barbara Nowakowska- malarka ludowa, pani Danuta Boraczuk z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. M. P. Orsetti w Chełmie, pan Stanisław Miszczuk- malarz, artysta.

            W komisji Gminnego Konkursu Wiedzy o Przyrodzie Gminy Chełm zasiadły: Małgorzata Deneka Angel- kierownik Ośrodka Zamiejscowego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie, pani Katarzyna Mendel z Nadleśnictwa Chełm i pan Mateusz Kliszcz z Nadleśnictwa Chełm.

W konkursach wzięło udział 59 uczniów ze szkół Gminy Chełm.

Do konkursu recytatorskiego zgłosiło się 38 uczniów.

Oto laureaci w kategorii dzieci z oddziałów przedszkolnych:

 • I miejsce – Maja Rusak (SP w Stołpiu)
 • II miejsce – Milena Lasota (SP w Uhrze)

W kategorii klasy I-III sp. najlepsi byli:

 • I miejsce – Piotr Dymczyk (SP w Stołpiu)
 • II miejsce – Oliwia Rutkowska (SP w Żółtańcach)
 • III miejsce – Julia Zuzańska (SP w Okszowie)
 • Wyróżnienie- Hanna Lipczyńska(SP w Żółtańcach )

W kategorii klasy IV- VI sp. najlepsi byli:

·       I miejsce- Robert Kasprzak (SP w Żółtańcach)

·       II miejsce- Karolina Bochra (SP w Okszowie)

·       III miejsce- Maja Kowalczyk (SP w Stołpiu)

·       Wyróżnienie- Zuzanna Stachel (SP w Stawie)

W kategorii klasy VII-VIII sp. najlepsi byli:

·       I miejsce- Nikoletta Szulc (SP w Żółtańcach)

·       II miejsce- Patrycja Dzieńkowska (SP w Stawie)

·       III miejsce- Pola Kunka (SP w Żółtańcach)

·       Wyróżnienie- Natalia Kłysz (SP w Strupinie Dużym) i Oliwia Starzyńska (SP w Stołpiu)

Na Gminny Konkurs Wiedzy o Przyrodzie Gminy Chełm, który miał formę testu (autorstwa pani Małgorzaty Deneki Angel) zgłosiło się 16 uczniów ze szkół Gminy Chełm.

W kategorii klasy IV- VI sp. najlepsi byli:

 • I miejsce – Zuzanna Stachel(SP w Stawie)
 • II miejsce – Magdalena Malesza(SP w Okszowie)
 • III miejsce – Błażej Pajer(SP w Strupinie Dużym)

W kategorii klasy VII- VIII sp. najlepsi byli:

·       I miejsce-Zuzanna Nadzieja (SP w Okszowie)

·       II miejsce- Szymon Lutkowski (SP w Stołpiu)

·       III miejsce- Hubert Mataczyński (SP w Stołpiu)

Imprezą towarzyszącą konkursowi recytatorskiemu jest Gminny Konkurs Plastyczny, w którym w tym roku wzięło udział pięciu uczniów.

Oto laureaci w kategorii klasy VII-VIII szkoły podstawowej:

 • I miejsce –  Roksana Iwaniec (SP w Strupinie Dużym)
 • II miejsce – Gabriela Miszczuk (SP w Stołpiu)
 • III miejsce – Beata Rumanek (SP w Strupinie Dużym)
 • Wyróżnienie – Emilia Mazurek (SP w Stawie) i Oliwia Starzyńska (SP w Stołpiu)

Wszyscy uczestnicy, a także opiekunowie i rodzice uczniów udali się na poczęstunek, który przygotowały panie: Jolanta Paszkiewicz i Zofia Nafalska.

         Laureaci konkursów otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, które wręczyli im Wójt Gminy Chełm pan Wiesław Kociuba oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym pani Ewa Grusza. Nagrody w konkursie ufundowali: Urząd Gminy Chełm, Wydział Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm, Senator Rzeczpospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef Zając, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie oraz Nadleśnictwo Chełm.

          Organizatorami konkursu były panie: Justyna Dederko, Marzena Wróbel, Beata Wawerska i Jolanta Paszkiewicz- koordynator konkursu. Dekorację wykonały panie: Barbara Werner i Marta Zapora.

          Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej: Karol Matuszyński i Julia Piotrowska.