DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Zdjęcia

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa   z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Tegoroczny DBI 2020 odbył  się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Edycja  Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała nas do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online , uświadamia istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższe otoczenie dziecka.

Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. 

W związku z obchodami DBE w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej z informacjami nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, czy też z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego korzystania z zasobów sieci.

Organizatorzy DBI w szkole, panie: Joanna Mazurek, Beata Wawerska, Elżbieta Mulak przygotowały konkursy z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły:

1.     konkurs plastyczny na plakat prezentujący zasady bezpiecznego zachowania w Internecie (kl. I –III),

2.     konkurs graficzny na najlepszą tapetę na pulpit prezentującą zasady bezpiecznego zachowania w Internecie (kl. IV –VI),

3.     konkurs na najlepsze komiksy w programie graficznym prezentujące zasady bezpiecznego zachowania w Internecie (kl. VII- VIII.).

 

JURY W SKŁADZIE :

E. Mulak, J. Mazurek, B. Wawerska dokonało oceny prac.

CELE KONKURSU:

·       Popularyzacja tematyki związanej z bezpieczeństwem korzystania z portali internetowych oraz tworzeniem przyjaznej sieci online.

·       Podkreślenie potencjału Internetu do wykorzystania w edukacji, kontaktach z rówieśnikami oraz jako forma twórczej rozrywki.

·       Rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, komputerową, oprogramowaniem graficznym.

·       Kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.

 

KRYTERIA OCENY PRAC:

 

·       Zgodność z tematem.

·       Estetyka wykonania.

·       Pomysłowość

 

NAJLEPSZE PRACE PLASTYCZNE WYKONALI:

·       Zuzanna Marszaluk kl. III  -  I miejsce

·       Franciszek Mazurek kl. III - II miejsce

·       Dawid Wojtas kl. III  - III miejsce

·       Renata Nadolska kl. VI „a” - I miejsce

·       Nikola Momot  kl.VI „a”  – II miejsce

·       Julia Samborska  kl. VI „a” - III miejsce

·       Julia Piotrowska kl. VIII – I miejsce

·       Luiza Baniewicz kl. VII – II miejsce

·       Kinga Stasieczek kl. VII – III miejsce

Laureaci konkursów otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.