WSPOMINAMY 100 ROCZNICĘ URODZIN ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Św. Jan Paweł II - Home | Facebook

Wstęp
„Każdy zna Jana Pawła II: jego twarz, charakterystyczny sposób poruszania się i mówienia; jego zatopienie w modlitwie i spontaniczną radość. Wiele jego słów zostało na zawsze wyryte w naszej pamięci, począwszy od żarliwego wezwania, którym przedstawił się ludziom na początku swego pontyfikatu: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i nie lękajcie się Go!”, albo te słowa: „Nie żyje się, nie kocha się na próbę”. Cały pontyfikat streszcza się w takich jak te cytatach. To tak jakby chciał otworzyć drzwi Chrystusowi wszędzie i pragnął otworzyć ludziom bramy, które wiodą do prawdziwego życia, do prawdziwej miłości”.

Jan Paweł II | Miłosierdzie Boże - Św. Siostra Faustyna ...
Św.Jan Paweł II (właśc. Karol Józef Wojtyła) urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie. Był pierwszym papieżem Polakiem i jednym z niewielu narodowości innej niż włoska.


Droga do kapłaństwa
Wcześnie osierocony przez matkę, po śmierci starszego brata wychowywał się u boku ojca. Początkowo studiował polonistykę, brał również udział w przedstawieniach amatorskiego teatru. Jednak po kilku latach poszedł za głosem powołania i został alumnem tajnego seminarium duchownego w Krakowie, mieszkając z ojcem i pracując przymusowo w fabryce chemicznej. Został wyświęcony potajemnie przez kard. Adama Sapiehę, a mszę św. prymicyjną odprawił w katedrze na Wawelu w dzień zaduszny 1946 r. Po wojnie szybko obronił doktorat, wykładał na kilku uczelniach i pisał książki. Jako filozof zajmował się fenomenologią i personalizmem chrześcijańskim.

JAN PAWEŁ II "Droga do świętości". - ppt pobierz

Literatura i nauka
Był poetą i autorem sztuk teatralnych, a także aktorem i pedagogiem. Naukowo zajmował się filozofią historii, fenomenologią i personalizmem chrześcijańskim. Wraz z dr Wandą Półtawską jest autorem soborowej koncepcji małżeństwa chrześcijańskiego. Był czynnym uczestnikiem obrad Soboru Watykańskiego II. Już w 1967 r. został kardynałem, pełnił też funkcję arcybiskupa metropolity krakowskiego (1964–1978) i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978).

ŚW. JAN PAWEŁ II I PRZYRODA - Ułóż Puzzle Online za darmo na ...

Papiestwo
Został wybrany na papieża w 1978 r., po śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie miesiąc. Miał ogromny wpływ na bieg wydarzeń w Europie Wschodniej i w Azji w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w., w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. Za główny cel Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. Jest pomysłodawcą międzyreligijnego spotkania – Modlitwy o Pokój, które odbywa się cyklicznie w Asyżu.

Litwa ogłosiła rok 2020 Rokiem Jana Pawła II - tvp.info

Zamach
13 maja 1981 r. przeprowadzono zamach na jego życie. Podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Rzymie został poważnie postrzelony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę. Po zabiegach operacyjnych, leczeniu i rehabilitacji papież odwiedził zamachowca w więzieniu i długo z nim rozmawiał. Wydarzenia te nadszarpnęły jego do tej pory znakomite zdrowie.

Nie wiem, kto włożył pistolet w rękę strzelca, wiem jednak, kto ...

Pielgrzymki i podróże
Jan Paweł II zasłynął tym, że jako papież przestał być więźniem Watykanu. Odbywał liczne pielgrzymki po całym świecie. Odwiedził około 130 krajów i ponad 900 miejscowości. Zawsze bardzo łatwo nawiązywał kontakt z ludźmi. Posługiwał się biegle kilkoma językami.


Św. Jan Paweł II jednym z patronów 2020 roku | eKAI.pl

Te miejsca w Warszawie związane są z Janem Pawłem II

Dziś obchodzimy 100 rocznice urodzin tak Wielkiego Polaka Pamiętajmy o Modlitwie i zawierzeniu naszej Ojczyzny Św.Janowi Pawłowi II.

Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników Kalendarz 2020 św. Jan Paweł ...