DZIEŃ KRAJOBRAZU

Link do filmu os Dniu Krajobrazu w naszej szkole:
https://1drv.ms/v/s!Ak8eCNRKbI24gyf0uPHEemSA3zy6
Link do historyjki obrazkowej:
https://youtu.be/BceuBSRUIL8

Dwudziestego października 2020 r. po raz piąty w Polsce odbył się Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów było drzewo w krajobrazie. Nauczyciele szkoły w Strupinie włączyli się w tę akcję i pod hasłem przewodnim: "O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!", zaczerpniętym z utworu Leopolda Staffa pt. "Wysokie drzewa", zorganizowali "spacer krajobrazowy". Uczniowie klasy III szkoły podstawowej z wychowawca p. Mariolą Tryniecką, będąc na świeżo po obejrzeniu historyjki obrazkowej pt. "Drzewo, które umiało dawać" Sh.A. Silversteina, wybrali się w odwiedziny do naszej najstarszej szkolnej lipy. Zapewne pamięta ona Paulinę Hołyszową i Wiktora Karamacia - naszych strupińskich bohaterów. Ile ma lat - nie wiemy sami - warto sprawdzić zapisy w naszej szkolnej kronice. Trzecioklasiści wymienili z drzewem pozdrowienia, uściski oraz zaśpiewali naszej lipie "Sto lat". Pod drzewem nasi starsi uczniowie: Carmen Matuszyńska i Oskar Iwaniec przeczytali utwory liryczne, których głównym bohaterem jest drzewo: "Co do nas mówią drzewa?" autorstwa E. Evert Hofman oraz "Wysokie drzewa" L. Staffa.
Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca. Pięknie o drzewach wyraził się włoski eseista G. Ceronetti: "Drzewa nie są zielenią: to nasi starsi bracia unieruchomieni, dawne plemię pokryte sierścią, pełne wilgoci, obrosłe rogami. (...) Kiedy drzewo zmienia się w zwyczajną rzecz, w użyteczny lub zdobiący przedmiot, choć niegdyś było siedzibą sił nadprzyrodzonych, widzialnym śladem boskości, nie da się go już uratować..."
Zapraszamy do obejrzenia historyjki obrazkowej pt. "Drzewo, które umiało dawać". Jest to opowieść wyjątkowa, wielowarstwowa, mądra i zmuszająca do myślenia. Jest aktualna i trafia do każdego czytelnika bez względu na wiek. Stanowi dobry punkt wyjścia do rozmowy o tym, co sprawiedliwe, słuszne i dobre.